Kania ruda (Milvus milvus), ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podrodziny kań. Występuje w prawie całej Europie, na Kaukazie, w Azji Mniejszej i północnej Afryce. Zamieszkuje stare lasy liściaste lub mieszane zarówno na nizinach, jak w górach. Osiąga długość ciała do 72 cm i 155 cm rozpiętości skrzydeł. Ubarwienie ciała w tonacji rudobrązowej z białymi plamami po spodniej stronie skrzydeł. Charakterystyczną cechą jest stosunkowo długi i głęboko wcięty ogon.

Poluje na drobne gryzonie, krety, jaszczurki, żaby, owady i dżdżownice. Żywi się również padliną. Gnieździ się w koronach wysokich drzew. Wyprowadza 1 lęg w roku. Samica składa 2-3 jaj, które wysiaduje sama przez ok. 30 dni, a samiec w tym okresie dostarcza pożywienia. Pisklęta przebywają w gnieździe ok. 50 dni, karmione przez oboje rodziców. W Polsce należy do ptaków nielicznie lęgowych. Gatunek chroniony.

KANIA RUDA - MILVUS MILVUS 

Cechy rozpoznawcze: duży ptak drapieżny, szczególnie okazały w locie. Upierzenie przeważnie rudobrązowe. kontrastowy,, biało-czarny deseń na spodniej stronie skrzydeł. Ogon  długi, głęboko rozwidlony. W locie skrzydła wygięte pod kątem. Lot majestatyczny, szybujący.

kania ruda

 

W większych lasach na terenie całej Polski rozpowszechniona, lecz w wielu okolicach  rzadka. Głosy: żałosne hije, które w locie tokowym układa się w wibrujący szereg hije hihihihi  hije. Głos na ogół wyższy w tonie niż kani czarnej. Pożywienie: myszy, norniki, chomiki,  krety, jaszczurki, żaby, owady, martwe ryby, rzadziej pisklęta. Gniazdo: wysoko w koronie  drzewa usłane z gałęzi, a wewnątrz wyłożone mchem i różnymi odpadkami. Jaja: 2-3, podobne do jaj myszołowa. Przylot w marcu lub w kwietniu, odlot od sierpnia do października.  Wymiary: długość całego ciała 65-72 cm, rozpiętość skrzydeł 145-155 cm, skrzydło złożone 47-51 cm, ogon 36-40 cm, waga około 1000 g.

 

KANIA CZARNA- MILVUS MIGRANS   

Cechy rozpoznawcze: podobna do poprzedniej, ale upierzenie znacznie ciemniejsze, czarnobrązowe, z większej odległości wydaje się czarne. Brak białej plamy pod skrzydłami. Ogon  mniej rozwidlony.

kania czarna

kania czarna

W lasach poprzecinanych rzekami i jeziorami lub stawami rybnymi, wszędzie na niżu  Polski pospolita. Głosy, śmiejące i trelujące hije hijijijiji. Pożywienie: przeważnie martwe  lub chore ryby, płazy, gady i drobne ssaki dryfujące na powierzchni wód lub wyrzucone  przez fale na brzeg. Gniazdo: podobne do gniazda kani rudej, często wśród kolonii czapli  i kormoranów, a prawie zawsze w pobliżu wody. Jaja: 2-3, białe, znaczone w brązowe plamki  i robakowate linie. Przylot w marcu lub kwietniu, odlot od sierpnia do września. Wymiary: długość całego ciała 55-58 cm, rozpiętość skrzydeł 136-145 cm, skrzydło złożone 44-48 cm,  ogon 25-29 cm, waga niespełna 1000 g.